“Aasta jooksul on toimunud tuntav hüpe ning 4G interneti kasutamine muutub igakuiselt üha levinumaks,” ütles EMT tehnoloogiadirektor Tiit Tammiste. “Kui aasta eest oli 4G osakaal kogu andmesidemahust 11 protsenti, siis tänavu märtsi lõpus tarbiti 4G seadmetega juba 27% kogu andmesidest.”
Tammiste sõnul on nutiseadmete jätkuva levikuga seoses ka mobiilse andmeside kasutus tervikuna samuti pidevalt tõusnud. “Kogu mobiilse interneti maht on aasta varasemaga võrreldes tõusnud 30 protsenti, samas 4G kasutusmaht üle kolme korra.”
EMT prognoosib, et uut tehnoloogiat toetavate seadmete üha laiema levikuga jõuab juba tänavuse aasta lõpuks nutiseadmete osakaal võrgus üle poole ning 4G andmeside osakaal enam kui kolmandikuni.
Tammiste sõnul näitab 4G võrguandmete analüüs, et uute ja kiiremat internetti võimaldavate seadmetega on muutunud ka andmeside tarbimine. “Üha enam pakutakse ka vastavaid teenuseid, mida on parim tarbida just 4G internetiga ja nii näiteks kasutabki keskmine 4G klient ühes kuus 3,5-4 korda rohkem andmesidet võrreldes 3G seadme omanikuga,” märkis ta.
EMT avas esimese operaatorina 4G andmesidevõrguga 2010. aastal. Eelmisel kahel aastal investeeris EMT 4G võrgu väljaehitamisesse ja täiustamisesse kokku ligi 44 miljonit eurot ning investeeringutest läks enamik võrgu katvuse tagamisele. Tänavu, mil investeering on võrreldav eelnenud aastatega, on põhirõhk võrgu täiustamine ja tugevdamine tihedama kasutusega aladel.
Konkurentsiameti andmetel oli 2013. aasta lõpu seisuga Eestis üle 71 000 4G interneti kasutajat. Kõigist 4G mobiilse interneti kasutajatest on üle 51 000 EMT kliendid.