Alanud on uus aasta, ning mina olen otsustanud võtta viimase kümnendi kokku. Tehnoloogia on arenenud metsikult. Peegelkaamerad on muutumas juba tarbekaubaks, 40″ LCD telerid on tavaline nähtus, projektorid ja sõrmejälje lugejad on kolinud telefonide sisse (koos miljonite lauludega), riided pestakse, kuivatatakse ja triigitakse meie eest. Vähk on praeguseks hetkeks ravitav pea igas vormis – üleüldse on meil enamvähem hästi läinud haigustega ja nende raviga (kui välja jätta ravimatu tuberkuloos). Kui mujal maailmas on praegu majanduskriis, siis Hiinlastel on tööjõupuudus.
Kliendikaardi tehingud, mida sa teed, logitakse ning kasutatakse personaalsete pakkumiste tegemiseks ning seostatakse pangakaardiga. Telefonikõned ja SMS’id logitakse, kaamerad koos näotuvastustehnoloogiaga on igal nurgal, passis on kiip, mida saab lugeda igaüks poest ostetava tehnikaga, sinu internetikülastused logitakse alati ning kogutakse maksimaalselt informatsiooni sinu kohta ning seotakse sotsiaalsete võrgustikutega. Kõigele sellele on võimuorganitel ligipääs (ning ka vähegi nutikamatel inimestel). Asi läheb aga aina paremaks, sest juba praegu kiibistatakse koduloomi. Pakun, et varsti tehakse seda ka inimestega. Neid, kes enda last kiibistada ei lase, nimetatakse “vastutustundetuks”. Kui Orwelli novellis „1984“ oli võimalik veel kuidagi sellest süsteemist välja saada, siis meil mitte. Meie ümber toimuvad igapäevaselt sõjad, millest ajalehed ei kirjuta – üleüldse on sõjas meil rohkem mõõtmeid kui kunagi varem: maa, vee, õhu, kosmos, ja nüüd hiljuti on lisandunud ka küber ja geograafiline. Ilmaga manipuleeritakse (tekitatakse äikesetorme, orkaane, maavärinaid, üleujutusi või püütakse neid just ära hoida). Isegi satelliitide rivist välja löömine või isegi Sinu mõistusega mängimine on võimalik, just sellega tegelevad projektid nagu HAARP ja SURA, (kui hakkas huvitama, siis uuri järgi.)
Ma võtaks ka endale julguse teha ennustuse järgnevaks kümnendiks, eks pärast saab arutada mida ma täppi olen pannud ja mida mitte. Privaatsus hakkab inimestele korda minema ning nad mõtlevad enne, kui oma anded lahkelt ära annavad. Tehnoloogia sulandub meiega ühte ning muutub ainult intuitiivsemaks. Masintõlge paraneb oluliselt ning tõlkebüroodel jääb tööd vähemaks. Praegu oleks ilmselt hea aeg tegelema hakata klaasipuhastusvahendite müügiga, sest läbipaistvad, kumerad ja puutetundlikud ekraanid on tulemas. Tehnoloogia vallas näeme ilmselt veel uustulnukaid tegemas revolutsiooni (Transmeta on vaid vihjeks siinkohal), rohkem tsentraliseerimist ja terminalilahendusi. Ilmselgelt hakkame me nägema Lissaboni leppe mõjutusi, võimalikud on ka muutused rahaga.
mis on turvalisuse hind? Iga samm turvalise keskkonna poole on samm kaugemale vabadusest. Kõik logimine, kiibistamine ja tuvastamine on nähtamatud “käerauad”.
Ja kõige nende tehnoloogiaarengute ja uuenduste juures on enamik maailma rahvastikust ikka veel meelelahutuse ja oma ihade orjad ning nende arukuse tase ei näi suurenevat, vaid muutub aina väiksemaks.
Tore, et vähemalt mõned nõustuvad minukirjapanduga. Viimasel ajal olen näinud ka silte Balti Jaamas ja selle läheduses kus on selgelt kirjutatud: “Ahelad on turvalisemad kui vabadus”. Sellekohta on pilt siin: http://www.upload.ee/image/350985/Ahelad.jpg