BattleIT

AHHAA kutsub kõiki osa saama Tartu Teadusfestivalist ja Teadlaste Ööst

Teaduskeskus AHHAA korraldab nädal aega kestva Tartu Teadusfestivali, mille kulminatsioon on reedel, 23. septembril toimuv mitmesaja sündmusega üleeestiline Teadlaste Öö 2011.

“Arvatakse, et teadlased on igavad ja kinnised inimesed, kelle elu piirdub vaid laboris istumisega, kuid tegelikult ei ole see nii,” ütles Tartu Teadusfestivali ja Teadlaste Öö 2011 projektijuht Irina Orekhova teaduskeskusest AHHAA. “Teadlased on inimesed, kelle huvi maailmas toimuvate sündmuste vastu on harilikust suurem ja kes oskavad sellest ka väga huvitavalt rääkida. Teadlaste ja teaduse lähendamine avalikkusele ongi meie ürituste põhieesmärk.”

Tartu Teadusfestival algab juba sel pühapäeval, 18. septembril teaduskommunikatsiooni konverentsiga, kus räägitakse paljusid paeluval teemal tervislikust toitumisest. Nädala sees ootavad külastajaid teaduskohvikud, botaanikaaed, lauamänguvõistlused AHHAA teaduspoes, avastusretked õlletehasesse, nahkhiirejaht lodjal jpm. Kolmapäevast reedeni on avatud teaduskuplid Tartus Raekoja platsil ning seal saab osa võtta paljudest töötubadest ning nautida teadusteatri etendusi.

Reedel, 23. septembril toimuval Teadlaste Ööl jätkub põnevaid teadussündmusi üle Eesti Rakverest Kihnuni ja Kuressaarest Kohtla-Järveni ning üritusi on rohkem kui üks pressiteade mahutada suudab. Avatakse teaduskuplid ka Tallinnas Vabaduse väljakul, toimuvad lauamänguvõistlused, planeediretk, väljasõidud salalaboritesse, teadusteatri etendused, teadlaste jäädisko, ühised küpsetamised, metsamängud ja metsapeatused, kulla valmistamine, arheoloogiamäng, töötoad, kus saab valmistada kõike multikast reaktiivautodeni, pilvejaht, valgusinstallatsioonid, robotite valmistamine jpm.

Lisaks saab piiluda loomaaia öiseid tegemisi, tutvuda sokiseenega, katsetada “nurruvat” voodit, vaadata mikroskoobiga spermatosoide, luua oma 3D maailm ning uurida, kuidas töötab lüpsirobot ja puhastatakse Tartu jäätmevett.

Kohtumisel teadlastega saavad vastatud järgmised küsimused – kui sul on paksuksminemise geen, kas siis on mingit lootust saada saledaks, kas orhideed võivad kasvada ka tuhamäe otsas, kas keemia teeb toidud rohkem või vähem tervislikuks, miks on mõõtmised miljardiäri, kuidas aitavad seened toitu teha ja rikkuda, kas Anne kanal tõuseks üle kallaste kui kõik tartlased läheks korraga sinna ujuma, kas Andrus Veerpalu on süüdi ja kuidas paljundatakse euroopa naaritsaid?

Kindlasti tasub Teadlaste Öö õhtul jälgida otseülekannet Eesti Televisioonist, kus kahel televaatajal on võimalik võita reis Itaaliasse Genova teadusfestivalile ning kus kuulutatakse avatuks Teadusaasta.

Teadusfestivali lõpetavad nädalavahetusel (24.-25. sept) põnevad tegevused AHHAA Tartu maja ees ja sees koostöös Teadusbussi noorte keemikute ja füüsikutega. Enamik sündmusi on tasuta, kuid mõnele üritusele tuleb eelnevalt registreerida. Kogu info leiab AHHAA kodulehelt: www.ahhaa.ee.

Tartu Teadusfestivali ja Teadlaste Ööd korraldab teaduskeskus AHHAA koostöös Teaduste Akadeemia, Eesti Rahvusringhäälingu ning kümnete teadusasutuste ja ettevõtetega. Teadlaste Öö tegevusi toetavad Euroopa Liidu Euroopa Sotsiaalfond ja Euroopa Komisjon.

Exit mobile version