Hollandi saatkond koostöös Garage48, Digitaalõiguste instituudiga ning Rootsi saatkonnaga korraldab 6.-8. detsembril Tallinnas esimese DiploHack’i, mille tulemusena valmivad interneti- ja mobiilirakendused inimõiguste ning internetivabadusega seotud probleemide lahendamiseks.
Hollandi suursaadik Eestis, Jos Schellaars, leiab, et ka diplomaatia peab otsima uudseid meetodeid, seepärast saavad DiploHackil kokku diplomaadid it-arendajatega, et koos leida tehnilisi lahendusi probleemidele, millega vabakondade esindajad igapäevaselt kokku puutuvad. “Eesti ja Holland on riikidevahelise Internetivabaduse koalitsiooni eestkõnelejad ning meie koostöö selles valdkonnas on väga hea,” ütles Schellaars. “DiploHacki üheks eesmärgiks on koos erinevate huvigruppidega tulla 48 tunni jooksul välja konkreetsete prototüüpidega, mis lahendanuks mõne internetivabadusega seonduvatest probleemidest.” Näiteks võiks DiploHacki arenduse tulemuseks olla app, mis aitaks valimisvaatlejatel kaardistada valimispettuseid või hiljem neid andmeid visualiseerida.
Garage48 projektijuht Maarika Susi sõnas, et inimõiguste ja internetivabaduse ideedele konkreetsete tehniliste lahenduste otsimine on programmeerijatele ja disaineritele uudne ning kindlasti huvitav väljakutse. “Tegemist on rahvusvaheliselt hästi esindatud üritusega, sest lisaks erinevate riikide diplomaatidele tuleb Diplohackile vähemalt kaks MTÜ-d Hollandist ja Rootsist ning programmeerijad Lätist.”
Susi sõnul on veel ruumi mõnele inimõiguste ja/või internetivabaduse teemaga tegelevale Eesti organisatsioonile, kes sooviks oma eesmärkide saavutamiseks abi konkreetsest tehnilisest lahendust. “Oluline on, et huvilised võimalikult kiiresti endast meile teada annaksid,” ütles Susi. “Samas ootame üritusele ka neid, kes soovivad osaleda arutelus ning aidata seeläbi kaasa parima lahenduse leidmisele.”
Diplomaatide, vabakonna esindajate ning programmeerijate 48-tunnise arendustöö tulemusi esitatakse pühapäeval 8. detsembril Radisson SAS-is toimival Diplohacki Internetivabaduse konverentsil. Digitaalõiguste instituudi juhatuse liikme Silver Meikari sõnul on konverentsile oodatud kõik need, kes tunnevad huvi nende põletavate teemade vastu, mis on aktuaalsed nii täna kui ka olulise tähtsusega tuleviku seisukohalt.
“Paneeldiskussioonis võtame vaatluse alla nii Snowdeni paljastustest alguse saanud nuhkimisskandaali kui ka Euroopa Inimõiguste Kohtu lahendi Delfi versus Eesti,” ütles Meikar. “Delfi kaasus ei puuduta ainult Eestit, vaid võib ohtustada internetivabadust laiemalt.”
DiploHack Tallinn koosneb kolmest eraldiseisvast üritusest, mis on omavahel seotud ning saavad toimuma 6.-8. detsembril Tallinnas. Osalejad on oodatud osa võtma kas kõigist kolmest või mõnest nimetatud üritusest. Kõik DiploHacki raames aset leidvad üritused on inglise keeles ning ilma osalustasuta.
Ürituse detailne programm ja täiendav info osalemise kohta on leitav kodulehtedel: www.diplohack.org/tallinn ja http://www.garage48.ee/diplohack