BattleIT

Eesti kaitsetööstuse targad lahendused vähendavad inimeste arvu lahinguväljal

Alanud nädalal tutvustavad Eesti kaitsetööstusettevõtted Abu Dhabis innovaatilisi militaarlahendusi ja uusi platvorme. Eesti kaitsetööstuse arendatavate toodete eesmärk on vähendada inimeste arvu nii lahinguväljal kui ka näiteks piirivalves.

Mehitamata süsteemide messil UMEX on väljas droonide ja simulaatorite arendaja Eli, piirivalvesüsteemide tootja Defendec ning autonoomse roomiksõiduki looja Milrem.

“Eesti on maailmas tuntud ja tunnustatud uute ideede ning innovaatilise lahenduste kodumaana. Abu Dhabi messil esindatud kolm Eesti ettevõtet on ilmekaks näiteks meie kaitsetööstuse kiirest arengust. Me toetame ja julgustame Eesti kaitsetööstuse pingutusi põhimõtteliselt uute lahenduste arendamisel, mis võivad muuta tuleviku lahinguvälja,” ütles Eesti kaitseminister Hannes Hanso.

Eesti kaitsetööstusest on kujunemas nii küberkaitse kui tarkade tehnoloogiate eestvedaja ning viimastel aastatel on eksporditurgudel ka märkimisväärset edu saavutatud. Eestis arendatavad ja toodetud uudsed targad tehnoloogiad nagu droonid, sensorid ja mehitamata sõidukid, nii eraldi kui integreeritud süsteemina, annavad eeliseid lahinguväljal ja piirikaitses.

Eestis kaitsetööstuse aasta ettevõtte tiitli pälvinud Defendec on Abu Dhabis väljas autonoomse ja täisautomatiseeritud maismaa piirijälgimise süsteemiga Smartdec, mis on juba kasutusel rohkem kui 20 riigis. “Tegemist on ühtse piirijälgimise süsteemiga, mis annab oluliselt parema situatsiooni teadlikkuse. Meie poolt välja töötatud integreeritud kontseptsiooni keskmeks on patareitoitel raadiosidel töötavad sensorid, mida saab siduda droonide, mehitamata sõidukite, kaameratornide ja radaritega,” selgitas Defendeci juht Jaanus Tamm.

Eli müügijuhi Gerry Saarepi sõnul on nad varem Emiraatides toimunud messidel näidanud tõusvaid laskemärke HARDY ja liikuvat laskemärki HARDY M, mehitamata õhusõidukite komplekti SWAN, relvade tagasilöögi simulaatoreid ja UAV-de stardikatapulti. Seekordsel UMEXil esitleb Eli multirootor droonide komplekte ELIX-XL.

Milremi juhatuse esimehe Kuldar Väärsi sõnul on ettevõtte poolt arendatud mehitamata roomiksõiduk maailmas ainulaadne oma täismodulaarse lahenduse ja sellest tuleneva laia kasutusala tõttu. Erinevalt olemasolevatest mehitamata sõidukitest, mis on mõeldud ühe kindla ülesande täitmiseks, saab THeMIS’it kasutada erinevates rakenduses. Nii tuletoetuseks, luureks, lahingmoona transpordiks ja ka näiteks haavatute toimetamiseks ohutusse alasse. “Targad autonoomsed süsteemid muudavad 5-10 aasta perspektiivis oluliselt sõjaliste võimekuste arendamist ja rakendamist. Eriti kiiret arengut tõotab lähiaastail just autonoomsete maismaaplatvormide sektor,” lisas Väärsi. Milremi loodud hübriidajamiga mehitamata roomiksõiduk THeMIS on tänaseks edukalt läbinud esmased testsõidud nii Eestis kui ka Singapuris.

Eesti ettevõtete osalemist messil toetavad osaliselt EAS ning Kaitse¬ ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klaster läbi Euroopa Regionaalarengu Fondi vahendite.

Defendec on ekspordile suunatud Eesti kõrgtehnoloogia ettevõte, mis arendab traadita sensorvõrgu süsteeme ja monitoorimise rakendusi uudsel ja unikaalsel viisil. Eestis loodud targad lahendused on maailmas hinnatud ning nende abil valvatakse Euroopa Liidu ja NATO välispiiri. Defendec on täisautomaatseid ja autonoomseid piirivalvesüsteeme tarninud ligi 20 riiki.

Eli on innovaatiline inseneeriaettevõte, mis tegeleb militaartehnika arendamise ja tootmisega. Ettevõte on Baltimaade juhtiv politsei ja kaitsejõudude simulaatorite ja treeningsüsteemide arendaja ja tootja. Eli toodete hulka kuuluvad näiteks tõusvad ja liikuvad laskemärgid HARDY ja HARDY M, mehitamata õhusõidukite komplektid SWAN, stardikatapuldid ja relvade tagasilöögi simulaatorid ning multirootor droonide komplektid ELIX-XL. Ettevõte tegeleb ka raadiojuhitavate sihtimissüsteemidega jalaväe ja tangivastaste relvade jaoks.

Milrem tegeleb kaitsetehnika arendamise ning remondi ja hooldusega. Milremis arendatav mehitamata roomiksõiduk THeMIS on mõeldud jalaväe üksuste aitamiseks või asendamiseks ning võimekuse suurendamiseks ohtlikes lahingusituatsioonides. Tutvustav video roomiksõiduki THeMIS kohta
:

httpv://youtu.be/8E10KASeo1I

Kaitse- ja julgeolekutööstuse innovatsiooni klaster on sektorite ülene organisatsioon, mis on suunatud Eesti kaitse- ja julgeolekutööstuse ettevõtete ekspordivõimekuse arendamisele. Klaster ühendab Eesti kaitse¬ ja julgeolekutööstuses tooteid ning teenuseid pakkuvaid ettevõtteid, kelle peamiseks fookuseks on rahvusvahelistumine ning ühisturundus. Klastri tegevusi toetab Euroopa Regionaalarengu Fond

Exit mobile version