EMT ning A-GPS lahenduste väljatöötaja Bluesky Positioning lõpetasid eelmisel nädalal edukalt A-GPS SIM-kaardi testperioodi esimese etapi. Testimisel kasutati teenusserveri poole pöördumiseks nii GPRS kui ka USSD ühenduskanaleid.
A-GPS SIM võimaldab tavalise mobiiltelefoniga vastu võtta satelliitide poolt edastatavat signaali ning suhelda GPS-koordinaatide väljaarvutamisel teenusserveriga. EMT on hetkel ainus operaator maailmas, kes kasutab oma võrgus A-GPS SIM-kaardiga suhtlemiseks USSD kanalit. USSD kasutamine omab GPRS-i ees mitmeid eeliseid – näiteks saab seda kanalit kasutada ka kõne ajal ning hädaabinumbrile helistamise ajal oskab SIM-kaart häirekeskusele edastada helistaja koordinaate. Samuti ei teki kliendil välisvõrgus viibides päringute tegemisel täiendavaid lisakulutusi.
Testimisel kasutasime erinevaid telefone alates 2G laiatarbetelefonidest kuni 3,5G äriklassi telefonideni. Edasine testperiood hõlmab veelgi laiemat telefonide valikut ning neid testitakse erinevates ilmastikutingimustes nii linnas kui ka maapiirkondades. Paralleelselt tehnoloogia testimisega toimub ka uute teenuste ning ärimudelite analüüs.
Tänu tehnoloogia arengule on BlueSky Positioning suutnud A-GPS tehnoloogia täielikult SIM-kaardile integreerida. Vastavalt E112 ning E911 seadusandlusele oskab SIM-kaart häirekeskusesse helistamisel automaatselt edastada mobiiltelefoni asukohta. A-GPS SIM-kaardi kasutuselevõtmine annab olulist lisaväärtust nii tavapärastele asukohapõhistele teenustele kui ka erinevatele navigeerimis- ning logistikateenustele. Lisaks avarduvad võimalused sotsiaalvõrgustike lisateenuste edasiarendamiseks ning asukohapõhise reklaami kasutuselevõtmiseks.
EMT arendusjuhi Argo Kivilo hinnangul on A-GPS SIM-kaardi täpsusklass ning asukoha leidmise kiirus (TTFF – time-to-first-fix) võrreldav kõikide olemasolevate GPS-mooduliga varustatud telefonide omaga. A-GPS tehnoloogia avab nii mobiilioperaatorile kui ka kliendile täiesti uued võimalused nii igapäevaste toimingute mugavamaks muutmisel kui ka enda turvalisuse tagamisel.
GPS-mooduliga telefonil kasutatakse A-GPS lisafunktsiooni peamiselt GPS asukoha leidmise kiirendamiseks (teenusepakkuja serveri poole pöördumiseks kasutatakse GPRS andmesidet). EMT alustas positsioneerimisteenuste arendamisega juba aastal 2000 ning koostöös Ericsson Eestiga on alates 2007. aastast võimalik asukohapõhistes teenustes kasutada ka telefoni poolt edastatud A-GPS koordinaate. Kuna sellise asukohapäringu teostamisel kasutatakse eritehnoloogiat, ei lisandu kliendi arvele täiendavat tasu andmeside eest. A-GPS telefonide omanikud saavad seega õues või akna lähedal asuva telefoni positsioneerimisel asukoha täpsuseks 15-50 meetrit
A-GPS SIM võimaldab lihtsa kaardivahetusega lisada oma telefonile GPS-funktsionaalsuse koos uute ning innovaatiliste lisateenuste kasutusvõimalustega.
Bluesky Postioning asepresident Velipekka Kuoppala sõnul on koostöös EMT-ga astutud suur samm edasi A-GPS SIM-kaardi massturule toomiseni. „Koostöö EMT-ga on väga hästi laabunud ning me ootame põnevusega testperioodi järgmise etapi tulemusi,“ ütles Kuoppala. „Oleme kindlad, et SIM-kaardile integreeritud A-GPS tehnoloogia annab mobiilioperaatoritele, teenusepakkujatele ja klientidele võimaluse uute ning kõikidele standarditele vastavate rakenduste väljatöötamiseks ja kasutamiseks.“
BlueSky Positioning asutati aastal 2005 ning nende põhitegevuseks on SIM-kaardile integreeritud satelliitnavigatsioonimoodulite väljatöötamine ning mobiiltelefonides kasutatavate rakenduste arendamine. Firma on registreeritud Luksemburgis ning tegutseb peamiselt Suurbritannias ning Prantsusmaal.
EMT on Bluesky Positioning arenduspartneriks juba üle kahe aasta.
Täiendav info koduleheküljelt www.blueskypositioning.com