Täna toimunud IBMi prognoosiva analüütika seminaril ütles IBMi SPSS tippspetsialist, EMEA prognoosiva analüütika turundusdirektor Herve Dhélin, et ettevõtted koguvad küll andmeid oma klientide kohta, kuid ei oska paraku seda infot oma kasuks tööle panna.
„Ettevõtted koguvad üha enam andmeid oma klientide kohta, kuid neid andmeid ei kasutata. Nad pole ette valmistunud ja ei tea, mida teha kõigi nende andmetega,“ tõdes Herve Dhélin prognoosiva analüütik seminaril kliendianalüütikast rääkides. „Samas saab nende andmete põhjal teha paremaid ärilisi otsuseid ning ärianalüütikat kaasates saab seda kõike teha tulemuslikumalt.“
Dhélini sõnul võimaldab prognoosiv analüütika organisatsioonidel teha kasulikke otsuseid reaalajas ning vajalikul hetkel. Liiatigi saab seda tööriista kasutada mitte ainult turunduses ja klienditeeninduses, vaid ka mujal valdkondades – alates toote arendusest kuni selle tootmiseni.
Ettevõtte eri osakonnad on kokku kogunud andmed kliendikäitumise (tellimine, maksmine) kohta, demograafilised andmed, kõnekeskuste info, erinevad sotsiaalvaldkondade uuringud jne. „Kui murrate maha seinad nende osakondade vahelt, siis saate kasutada neid andmeid efektiivselt. Praegu kulub 80% aega selleks, et saaks ligipääsu andmetele. Lisaks on andmed kokku kogutud erinevates formaatides,“ märkis Dhélin.
„Kas tead kõike oma klientidest? Mis neile meeldib? Mida nad mõtlevad? Mida nad ostavad järgmisena? Sa ei tea enamasti seda. Kõik ettevõtted tahavad minna kliendile lähemale. Samas aga pole kliendid lojaalsed brändide suhtes. Vaadakem kasvõi pankasid, telekomifirmasid või kindlustuskompaniisid – kliendid liiguvad sinna, kus saavad parema diili, nad ajavad taga hinda.“
Dhélin sõnas, et prognoosiva analüütika puhul on oluliseks küsimuseks on see, mida kliendid arvavad ettevõtte kohta, selle teenuse ja hindade kohta. „Paljud brändid teevad sotisaalmeedia kampaaniaid. Kui samas küsida mis on su eesmärk, mis kasu sa sealt saad, siis öeldakse, et meil tuleb olla sotsiaalmeedias. Aga päriselt keegi ei tea, miks see on kasulik – see on reaalsus.
„Kui 10 aastat tagasi saadeti kliendile e-mail, siis nüüdseks on lisandunud klientide püüdmiseks üha rohkem kanaleid. Aga kas klient konkreetset kanalit ka aktsepteerib? Turundusosakond paneb sama sõnumi igasse kanalisse, kuid see pole see. Kui paned sama sõnumi igasse kanalisse, siis klient mõtleb, et sa oled igav. Meil on vaja algatada diskussioon kliendiga,“ lausus Dhélin. Ta lisas taas, et kogu andmebaas tuleb integreerida ettevõtte äriprotsessi, et saada prognoositavaid mudeleid. Seda on lihtsam teha kui minevikus, kus kliendi käitumise analüüsiks olid ainult baasandmed nagu tellimiste sagedus või maksete ajalugu.