Kuidas valida rüperaali?


Poodi minnes võib silme eest kirjuks minna rüperaali valmisel. Valik on suur ja kirju ning see on Microsofti maailma võlu. Kuid on vahe paberi peale kirjutatud võimalusest ja sellest mis tegelikult on. Arvuti valimine pole kerge, see peab olema läbimõeldud protsess, kuna selle otsuse taga veedad sa oma järgmised paar aastat. Ma toon siinkohal välja mida mina hindan alati rüperaali valimisel. Me ei peaks muutma oma harjumusi või käitumist selleks, et sobida arvutiga vaid arvuti peaks kohanema meiega ja pakkuma meile mittemidagi muud kui parimat.

Klaviatuur – Parim sõber või suurim vaenlane. Ma kirjutan väga palju (kuigi mu Eesti keel ja ka teised keeled longavad) seega on tähtis, et klaviatuur ei vetruks, oleks imelikult asetatud või oleks teise suurusega kui tavaliselt. Olen oma käte alt läbi lasknud tänaseks päevaks lugematul hulgal klaviatuure. Parima tulemuse saab alati “chiclet” klaviatuuriga. Mis on chiclet? See tuleneb väga ammusest ajast, kus üks klaviatuuri vorme oli iga nupp eraldi, üksteisest eraldatud. See klaviatuur annab parima võimaliku tagasiside ning ei vetru kunagi. Boonuse annab klaviatuurile taustvalgustus.

Puutepadi – Ma väga väga tuttav mõttemaailmaga: “ma ostan endale rüperaali ja juurde hiire, sellepärast, et puutepadjaga pole mugav tööd teha”. See tuleb enamikul meist loogilise järgmise sammuna, ilma pikemalt mõtlemata. Minu mõttemaailm on teine: “ma valin endale rüperaali kus on hea puutepadi, et ma ei peaks hiirt ostma”. Milline on hea puutepadi? Puutepadi peab olema suur, näpp peab sellel libisema kergelt, tundmata takistust ning olema ülimalt täpne. Ilma “multi touch” tehnoloogiata pole puurepadi enam selle sajandi oma. Idee on selles, et asjad peavad käima intuitiivselt – kui sa tahad lehte alla kerida, siis sa teed seda kahe näpuga, mitte ei hakka puutepadja äärt otsima; kui sa tahad pilti või teksti suuremaks teha siis sa lükkad näppe laiali, kui sa tahad väiksemaks teha, siis lükkad näppe kokku; kui sa tahad teha parem klõpsu, siis vajutad kahe näpuga. Nuppudest on sul vaja ainult ühte ja seda selleks, et tirida asju ringi.

Laadija – On lugematuid kordi, kus magnetiga laadija on päästnud mu rüperaali elu. Kui sul paterdab toas ringi väikene laps või oled parajasti kusagil kohas x oma juhtme endajuurde tõmmanud ja see ripub veidi õhus, on vaid aja küsimus kui keegi sellele otsa koperdab. Magnetiga laadija hüppab aga rüperaali küljest lihtsalt lahti ning sulle jääb vaid vaev see tagasi külge ühendada.

PS: Kui sa oled kindel, et sinu juhtme otsa keegi ei koperda, siis võid rahumeeli seda punkti ignoreerida. Lihtsalt ära tule mulle pärast ütlema: aga näe, olin loengus ja juhe ulatus napilt rüperaalini ning jäi rippuma kergelt ja keegi komistas selle otsa ja nüüd mu rüperaal on paranduses.


Korpus – Korpus peaks olema tugev ja vastupidav, ekraani hoidma tugevalt (mitte nii, et ekraan kinni vajub nt. diivanil töötades või rongis sõites nagu tallesaba pendeldama). Põhjal ei tohiks olla ventilaatoreid (või kui on siis nende olemasolu ei tohiks segada selle kasutamist teki peal või süles). Kohtades kus vähe ruumi on ülimalt kasulik “slot-loading” meediumiseade , kuna see võimaldab meediumi lihtsalt sisse lükata. Sellel viimasel on muidugi omad miinused, nii teab minu hea sõber rääkida, et on leidnud sealt seest visiitkaarte ja muud nänni. Valikuvabadus suur ja kirju nagu videos näha oli.

Aku – Pole mitte midagi paremat kui meelerahu, et sa saad ilma elektrita, olenemata sellest kus sa oled teha tööd. Tänapäeval osta rüperaali mis peab alla 5 tunni on patt. Üha enam ja enam arvuteid peab vastu terve tööpäeva, pakkudes tihtipeale 8-10 tundi tööaega. Omast kogemusest ütlen, et pigemon oluline see, et sa saad terve päev rahus tööd teha kui see, et sa saad akusid vahetada. Lisaks on mugav kui sul on kaks laadijat – nii saad jätta ühe tööle, teise kodusse. Viimasena peaks arvestama aku eluiga, HP Pavilionide puhul on tihti tavaks see, et Aku üle ühe aasta vastu ei pea. Samas äriklassi rüperaalidel peab aku vastu keskmiselt 3 aastat või kauem, seega on oluline mitu tsüklit aku vastu peab enne kui hakkab kaotama oma mahutavust.

Ekraan – Ilma LED taustvalgustuseta on suhteliselt raske teha väljas tööd ning see väsitab silmi. Ekraan peaks olema ideaalis 13.3″ suur, vähemalt mina leian, et see on optimaalseim. Kui sul on luksust omada mitut seadet, võta üks suur (nt. 15.4) ja üks väike (netbook või tahvel). Rusikareegel on see, et ükskõik kui palju sa ka ei tahaks, siis ereda päikesevalgusega tööd teha on raske kui mitte võimatu, kuid sellest hoolimatta on matt ekraan on parem valik, kuna väsitab vähem silmi, seega kui sa teed palju lugemist ja tööd arvutiga, siis see on sulle oluline.

PS: Väiksem netbook võiks olla tahvli võimalustega, nt: Lenova S10-3t (antud mudelil pole Wacom tehnoloogiat). Tähtis on see, et saaksid ekraani pöörata ning kasutada seda kui tahvlina. Kuid hoia meeles, ilma Wacom tehnoloogiata ei ole võimalik kasutada masinat “tõelise” tabletina ehk sinna kirjutada. Küll on aga võimalik tarbida meediat palju paremini, nii nagu seda teeb nt. iPad.

Sensorid – On rida sensoreid, mis peaksid sinu eest tegema tööd. Kõige olulisem neist on “ambient light” mis vastavalt ruumi valgustatuse astmele sätib ka erkaani heleduse (ja lülitab vajadusel ka klaviatuuri taustvalgustuse sisse). Tahvelarvutite puhul on oluline ka “accelerometer” mis pöörab ekraani vastavalt sellele mis pidi ta sul käes on.

Pisiasjad – Need mida sa tavaliselt ei märka esmapilgul, kuid tulevad ajapikku välja ning tekitavad sinus hea tunde, et sellesse rüperaali loomisesse on pandud armastust.

  • Kaas mis hoiab end koos magnetiga ning ärkab koheselt selle avamise peale
  • Veebikaamera koos kahe mikrofoniga näitab, et on mõeldud videokõnede peale
  • Kõlarid mille heli on puhas ja tugev näitab, et on tehtud tööd lisaseadmete vältimiseks
  • Kensingtoni lukk nendeks kordadeks kus sa ei usalda oma rüperaali päris niisama üksi jätta
  • Lihtne mälu ja kõvaketta vahetamine,
  • 802.11n WiFi ja Bluetooth kiireks ühenduseks
  • Aku täituvuse näidik

Riistvara – Kui netbook / tablet puhul pole sul sellesosas erit valikud, siis muus osas tuleks vaadata, et tegemist oleks vähemalt 2 tuumalise ning 2Ghz protsessoriga ning minimaalselt 2GB mälu (minu soovitus on 4GB mälu). Windows XP/Vistale tuleks eelistada Windows 7’t.

PS: Pilt on tehtud Emma poolt. Vaata ka tema tumblrit.
PS2: Täiendasin postitust vastavalt kriitikale

12 thoughts on “Kuidas valida rüperaali?”

  1. Suht mac’i promo ikka, kuidagi kumas läbi. Tundub, et oli mõttes juhtida tähelepanu just punktidele, mida tavaliselt ei arvestata, kuid siiski imelik, et ei peatutud üldse riistvaral.

    Enda arvates peab sülearvuti valima just eelkõige eesmärgist ja kasutusharjumusest lähtuvalt.

    1. Klaviatuuri ja puutepadi on saadaval kõigis HP Probookides nt.
      Laadija – tõesti pole PC rüperaal kohanud, kuid neil kellel pole kombeks kusagilt kohalt x endale juhe tõmmata ja siis see rippuma jätta pole seda ka tarvis.
      Korpuse osas on valik suur, nagu ka video demonstreeris
      Aku – pea iga äriklassi rüperaalil on mõistlik aku
      jne…

      Ehk kõik peale laadija on saadaval ka muudel tootjatel. Ma rõhun siinkohal just asjadele mis minu arvates on olulised. Ning Macbook ei võimalda paljusid asju, nagu nt. lihtne mälu ja kõvaketta vahetamine.

  2. Rüperaaliga on seotud kaks asja: rüpp on ainult naistel ning raal on ühe koristaja poole kõrvaga kuuldud lühend sõnast “Uural”, mis oli kunagi ehitatud arvutilaadse masina (hüüd)nimi. Ei saanud mitte oma tarkust jagamata jätta 🙂 Leiutaks rüperaali asemele mõne uue sõna hoopis?

  3. “Laadija – On lugematuid kordi, kus magnetiga laadija on päästnud mu rüperaali elu.” Mul pole kordagi keegi toitejuhtme taha kopedanud. Kodus kaks last, kasutan arvutit tihti väljas 🙂

    1. Mul endal on kord väikelaps juhtme peale astunud mänguhoos ja juhe ära lennanud, kord koer jooksnud kodus (väike taks) ja oma jalgade vahele selle suutnud keerata nii et laadija lendas, lugematuid kordi olen sunnitud olnud koolis tõmbama juhtme pistikust enda juurde nii et juhe pooleldi õhku rippuma jääb ja alati on keegi, kes selle peale astub.

      Kui sul pole seda ette tulnud, siis õnnitlen sind, oled õnnelik inimene 🙂

      1. Ma olen suhteliselt õnnelik inimene jah, kuid arvuti toitejuhe ei puutu siin asjasse 🙂

  4. Rüperaal on natuke kivine sõna tegelikult, kaks natuke liiga vastandlikku sõna, eelistan läpakat/lappy‘t, kena lühike ja armas. =)

    Endal pigem laadija puhul nii juhtunud, et lendas küljest ära ja akut ei olnud taga.

    Aga mis puudutab akusid, siis peale netbookide küll ei tea, et aku kole kaua vastu peaks, selles mõttes on Mac küll hea.

    Aga läpakal teki peal ikka ei hoiaks. =)

    1. Postituse esimene pilt iseloomustab hästi seda, kuidas mina ja paljud mu sõbrad/sõbrannad oma sülearvutit kasutavad (näed, ei öelnud rüperaal, teeb endale pai).

  5. Veider, et SMS (Sudden motion sensor) ei tundunud sulle piisavalt vajalik. Mulle isiklikult meeldib, kui kettas ennast ära pargib ajal mil ta vabalangemises on. Ehk saab pärst mingi datagi kätte.
    Maci käkke ei ostaks juba kiusu pärast arvestades, millist sitta S. Jobs on viimasel ajal avalikult suust välja ajanud. Ok ok, iPod nano 5g oli ikkagi plaanis osta, aga that’s it.

Kommenteerimine on suletud.