Austraaliasse legorobootika maailmameistrivõistlustele sõitvad Tallinna Kristiine Gümnaasiumi õpilased teevad homme, 27. mail kell 14.30 proovivõistluse Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) Robotiklubis.
12-15-aastastest poistest ja tüdrukutest koosnev võistkond „Öökullid“ sõidab juulis Sydneysse Austraaliasse, et esindada Eestit rahvusvahelisel legorobootika tippvõistlusel First Lego League Asia Pacific Open Championship. Sisuliselt on see mõõduvõtmine legorobootika noorte maailmameistrivõistlused, kus osalevad ligi 100 riigi esindusmeeskonnad.
Tallinna Kristiine Gümnaasiumi robootikaringi juhendaja Lauri Viliberti sõnul koosneb Austraalias peetav tippvõistlus neljast osast. „Esiteks kodutöö ehk meie võistkonna valmisehitud ja eel-programmeeritud robot, mis peab täitma nii palju ülesandeid kui võimalik üksnes 150 sekundiga,“ selgitas Vilibert. „Teine ülesanne on teadusprojekt ehk tiimiliikmed peavad leidma ühiskonnas mõne valupunkti, pakkuma sellele uudse lahenduse, võimalusel looma prototüübi ning viie minuti jooksul seda inglisekeelsele žüriile võimalikult loominguliselt esitlema. Meie kooli õpilased valisid lahendamiseks vajavaks kitsaskohaks selle, kuidas nutiseadmetest üleküllastatud maailmas saada koolinoori senisest enam õppima. Kolmas on kohapeal antav üllatusülesanne, mille lahendamiseks ettenähtud aja jooksul on vaja kiiret taipu ning sageli ka raamist väljas mõtlemist. Viimasena hindab žürii kõikide ülesannete lahendamisel tiimi väärtushinnanguid ja meeskonnatööd, näiteks seda, kuidas õpilased suhtlevad teineteise ja ka konkurentidega ajasurve tingimustes ning muid sotsiaalseid oskusi.“
Proovivõistluse žürii esimehe, TTÜ Robotiklubi juhatuse liikme Kaupo Raidi kinnitusel harjutatakse homme just oma teadusprojekti ja prototüübi inglisekeelset esitlemist ning üllatusülesande lahendamist. „Sisuliselt proovivad põhikooliõpilased start-up´ide maailmas ellujäämiseks vajalikku „liftikõnet“ ja üllatusülesande näol kriisisituatsiooni lahendamist,“ lausus Raid. „Legorobootika MM on suurepärane näide sellest, et tänapäeva tehnoloogiamaailmas läbilöömiseks ei piisa ainult hiilgavatest tehnilistest teadmistest, vaid vaja on ka kiiret taipu, ärilist mõtlemist, esinemisjulgust ja suhtlemisoskust. Nii ületab ka kaasaegne tehnoloogiaharidus tänaseks ühe või teise konkreetse eriala piire.“
Kuna tippvõistlusel osalemise 20 000-eurosest eelarvest on „Öökullidel“ veel puudu umbes 5500 eurot, siis pöördusid noored robootikud hooandjate poole palvega toetada Eesti võistkonna osalemist suurimal rahvusvahelisel laste ja noorte robootikavõistlusel. Praeguseks on Hooandja vahendusel ettevõtmist toetanud 70 head inimest enam kui 3500 euroga. „Öökulle“ saab toetada 5, 10, 20, 35 või 650 euro ulatuses kuni 10. juunini veebilehel http://www.hooandja.ee/projekt/aitame-robootikameeskonna-austraaliasse-voistlustele
Hooandja.ee projekt – Aitame robootikameeskonna Austraaliasse võistlustele from Hooandja Ee on Vimeo.
FIRST LEGO League on ülemaailmne võistlussari, milles osaleb igal aastal ligi 26 000 meeskonda kõikjalt üle maailma. Võistlussari hõlmab umbes 300 000 õpilast ning 60 000 juhendajat.
Tallinna Kristiine Gümnaasiumi robootikaring „Öökullid“ tegutseb alates 2011. aastast ning ringi töös osaleb hetkel umbes 50 noort. Tänavu märtsis võitis robootikaringi esindusvõistkond Eesti suurimal laste ja noorte robootikavõistlusel FIRST LEGO League Eesti meistri tiitli, millega kaasnes võimalus minna Eestit esindama rahvusvahelisele võistlusele First Lego League Asia Pacific Open Championship. „Öökullide“ suurtoetajateks Hasartmängumaksu Nõukogu, Vaata Maailma sihtasutuse NutiLabori projekt, MTÜ Robootika, TTÜ, Škoda Tallinn ja www.robomiku.ee.
Kalle Mets liked this on Facebook.