Uus teadlaste poolt läbiviidud uurimustöö väidab, et mobiiltelefonide signaali võib osaliselt süüdistada salapäraste mesilaste surmades ja arvukuse vähenemises. Varasemalt on uurimustööd näidanud, et mobiiltelefon omab kahjulike mõjusid nahale, soodustab vananemist, põhjustab muutusi ajurakkudes ja on lisaks kõigele muule ka seksi vaenlane.
Esmases katses paigaldas mesilaste ekspert mobiiltelefoni mesilastaru alla ja asus seejärel vaatlema mesilaste reaktsiooni. Vaatluse alusel tegi ta kindlaks, et mesilased olid mõjutatud kõnede vastuvõtmisest ja helistamisest. Dr Daniel Favre, kes viis läbi algse eksperimendi, uskudes, et mobiiltelefonid ja nende mastid võivad kaasa tuua languse mesilaste arvukuses nõudis täiendavaid uuringuid.
Inglise mesilaste uurijad on siiani arvamusel, et on ka teisi põhjuseid miks mesilaste arvukus on nii suures mahus aastatega vähenenud. Süüdistused lendavad põllumajanduslike muudatuste, vähenenud loodusliku lillede ja pestitsiidide suunas. Mesilaste arvukus Inglismaal on vähenenud poole võrra viimase 25 aasta jooksul, samal ajal kui Ameerikas on mesilasi alustanud laastama “koloonia kollapsi häire” – äkiline kolooniate kadumine üle talve.
Eksperdid on välja toonud, et mesilasi on rünnanud suurel arvul varroatoosi ja akarapidoosi parasiite. Lisaks on omaroll olnud ka halbades ilmastikutingimustes ja mürgitustes. Kuid käputäis eksperte ütlevad et, mobiiltelefonid võivad olla ka kõiges selles osaliselt süüdi.
Dr Favre, kes varem töötas Bioloogia Šveitsi tehnoloogiainstituudis Lausannes, ütles: “See uuring näitab, et aktiivne mobiiltelefoni kasutamine häirib mesilasi ja omab nende elutegevusele dramaatilist mõju.”
Ta paigaldas kaks erinevat mobiiltelefoni mesitaru alla ja registreeris kiledahäälseid üleskutsed mesilaste poolt kui telefonid olid aktiveeritud. Telefonile helistades muutus häälitsemine aina hullemaks ja mesilased ei suutnud rahuneda enne kui telefonikõne oli lõppenud.
Pärast uuringut ei kihisenud mesilased 20 tundi. Sellest tulenevalt on ka “dramaatilised tagajärjed ja kahju mesilaste kolooniatele”. Siiski antud uurimustöö ei näidanud, et mobiiltelefonid on otseselt mesilastele surmavad kuigi lisas, et „üks hüpotees on, et elektromagnetväljadega võib kaasned mesilasperede kadumine üle maailma”.
Kaks aastat väldanud uurimuse põhjal väidavad Soome teadlased, et mobiiltelefonid põhjustavad inimese rakkudes muutusi, mis võivad mõjutada ajutegevust. Soome Kiiritus ja Tuumaohutuse Ameti korraldatud uurimuse kohaselt suureneb mobiiltelefoni tõttu inimese rakkudes sadade valkude aktiivsus. Lisaks leiti, et nendel inimesed kes kasutavad igapäevaselt 10a vältel mobiiltelefone on 40% suurem tõenäosus saada ajukasvajat samal pea poolel kus nad tavapäraselt oma telefoni hoiavad. Teatud eksperdid soovitavad piirata mobiilide kasutust võimalusel väikestel lastel.
Rahvusvahelised tervisekaitsenormid, mis on kehtestatud mikrolainekiirguse doosidele, lähtuvad kiirguse soojuslikust mõjust ja ei arvesta üldse madala nivooga kiirguse bioloogilist efekti. See ala on suures ulatuses olnud entusiastide uurida. Näiteks professor Bertil Persson on uurinud looduslikku radiatsiooni nii põhjapoolusel kui Antarktikas. Muide, 62- aastane äärmiselt vitaalne kuulus teadlane on alati käinud ja käib siiamaani tööl jalgrattaga.
Lõppetuseks: Nagu Albert Einstein kord on öelnud “Juhul kui mesilased peaksid meie maamunalt ühel päeval kaduma siis inimkonnal ei ole siin enam rohkemat aega elamiseks kui neli aastat.”
Via: Daily Mail