BattleIT

Operatsioonisüsteemid meie taskutes

Kui meil on igal teisel lehel võimalik leida operatsioonisüsteemide võrdlusi siis korraliku mobiiltelefonide võrdlust on raske leida. Olen võtnud aega ja uurinud iga operatsiooni süsteemi kohta võimalikult palju infot. Tegin tabeli inglisekeelsena kuna nii saab seda kergesti korduvkasutada (vaikselt haub mul ka inglisekeelne ajaveeb). Värvikood on lihtne – hall on parim võimalik, kollane on enamvähem ja roosa on kehva. Teen allpool ka väikesed kokkuvõtted.

Kokkuvõtted operatsioonisüsteemide kohta

Android – Teated kogunevad sahtlisse, telefonide valik on lai, kasutada on mugav ning viimase uuendusega tuli ka Exchange tugi. Rakenduste valik on nii lai, et võid leida poest isegi omakorda poe. Ehk tavakasutaja seisukohapealt isegi väga hea platvorm.

iPhone on turul väga edukas põhjusega. User Experience on lihtsalt võrratu, kogu telefon on väga intuitiivne, sa ei mõtle kuidas mingit asja teha, sa lihtsalt teed. Nutune on aga kogu platvormi lukustatus – samal ajal kui 200 krooni maksva Ericssoni lutsuga on võimalik telefoni arvutiga ühendades valida massmälu režiim siis iPhone puhul võid sellest und näha. App Store on täis Lite rakendusi mille kasulikus on küsitav ning iga pisiasja eest ole valmis välja käima vähemalt 15 krooni.

Symbian on kõige suurema turuosaga nutitelefoni operatsioonisüsteem.  Kuna tegemist on ka vanimaga siis on ka enim funktsioone – profiilid, virtuaalsed töölauad, tõeline multitasking, praktiliselt kõik äriks vajalikud protokollid on toetatud ühel või teisel moel ning kui sa oled kunagi Nokia telefoni kasutanud oled sa koheselt kodus sellega. Rakenduste valik on jumalik, isegi torrenti jaoks on olemas programm. Kahjuks on platvormi vanus see mis tingib selle, et rakendustel puudub tavaliselt ühised jooned. Arendajad peaksid üldiselt olema suhteliselt rõõmsad selle telefoni üle, kuna arendada saab sisuliselt kõigis levinud keeltes. Miinusena tooks välja vaid kehva User Experience – nii on nt. paljud funktsioonid ligipääseteavad mitmest kohast ja puudub ühtne loogika kust miskit leida, vahel on vaja teha topelt klõps, vahel mitte.

Ovi Store on uimane. Kuigi rakendusel on näha kuhu kategooriasse ta maandub siis sellejärgi sorteerida rakendusi ei saa. Paljud rakendused pole läbinud QA osakonda, kommentaarid on erinevates keeltes (ehk siis kui rakendus on ülemaailma müügil, kuvatakse kommentaare ülemaailma, mitte selle riigi spetsiifilisi kus sa oled endale konto teinud) ning Nokia Care ei oska aidata ega raha tagasi saata juhul kui rakendus mille oled osanud ei käivitu.

Muusika mängijal on aga aastaid showstopper viga – nimelt ei ole võimalik valida kausta mida indekseeritakse ja tänu sellele mängitakse sulle aegajalt ka telefonihelinaid maha.

Failihaldur on segavereline – kuigi sa näed rohkem kaustu kui sul vaja on siis sa ei näe siiski kõiki kaustu. Siinkohal oli kunagi vana Symbianil olev Galerii parem failihaldur. Nimelt peaks failihalduris näha olema ainult sinujaoks olulised asjad – Pildid, Muusika, Videod, Muu. Kaustad mida teevad rakendused või operatsioonisüsteem ja millele sul pole kunagi nagunii asja pole tarvis kuvada.

Neid pisiasju mis häirib võikski välja jääma tuua, kuid me ei saa unustada, et terviklahendusena on telefon kasutatav ja omab paari pärlit endas. Ning arvestades, et Symbiani operatsioonisüsteemiga telefoni saab juba 2000 krooniga kätte on see ilmselgelt väga hea hinna-kvaliteedi suhtega.

Meego on alles hiljuti saanud endale juurde telefoni funktsionaalsuse ning sellepuhul tuleb arvestada et tegemist on rohkem arvutiga kui telefoniga. Hiljuti teatatud partnerlus Inteliga peaks andma Meegole veelgi kiirema arengu kui praegu. Praegu saaks miinuseks tuua vaid otseselt telefonile arendatud rakenduste vähesesuse kohta.

Windows Mobile 6.5 on ärikasutajatele tuttav ja läbiproovitud. Paljudel firmadel on sinapeale arendatud omaenda äritarkvara ja loogika. Probleemid on samad mis Symbianil ehk puudub rakendustel ühtne loogika ja välimus. Stiilus on sinu parim sõber kui sa soovid seada äratust, vahetada telefonihelinat või playlisti seadistada oma telefonil.

WebOS on vinge platvorm. Kasutajamugavus ja kogemus on midagi mis võistleb iPhonega, kuigi rakenduste valik on väikene siis sellest pole lugu, kuna paljud funktsioonid mis teistel telefonidel on lahendatud kolmanda osapoolte rakendustega on WebOS sisse ehitatud – nii on su kontaktide nimekiri automaatselt sünkroonis Facebookiga ning kui sa hakkad miitingule hiljaks jääma siis saadab kalender sinu eest automaatselt teate sellekohta koosoleku korraldajale.

BlackBerry OS on ameerikas väga popp, Euroopas mitte nii väga. Tegemist on suhteliselt hea valikuga kus on raske eksida.

Lae alla ka võrdlustabel XLSX (MobileOS) või PDF (MobileOS) formaadis

Exit mobile version