Eelmise hooaja Ajujahi konkursist väljakasvanud uudse tehnoloogilise lahendusega Paype, mis võimaldab lihtsa vaevaga luua oma ettevõttele mobiilsed kliendi- ja kinkekaardid, kupongid ning piletid. Lisaks on Paype’l mobiilsete kaardimaksete platvorm. Kohtusime Paype’i eestvedaja Heiko Liivaga ja rääkisime rakenduse sünniloost ja kasutusvõimalustest ning tutvusime kliendikaardi loomisega. Rakendused on saadaval Androidile ja iOS seadmetele ning tegemisel on Windows Phone rakendus mis peaks kevade paiku valmis saama.
Rakenduse üks eestvedaja Heiko Liiv nimetab Paype’i maailma kõige õhemaks rahakotiks. “Süsteem on imelihtne – nüüd piisab kliendil enda tuvastamiseks ja hiljem ka maksete tegemiseks vaid nutitelefoni näitamisest. Sisuliselt edastatakse kõik vajalik info inimkõrvale kuuldamatu helilaine kaudu otse kaupmehele, kasutades nutiseadme kõlarit ja mikrofoni,” selgitab Liiv süsteemi uuenduslikkust ja lihtsust.
Heiko Liivi sõnul on rakenduse loomisel pandud palju rõhku selle visuaalsele poolele ja disainile, sest kaasaegne app peab olema lisaks funktsionaalsusele ka lihtne ja ilus. “Kujunduses oleme lähtunud inimestele harjumuspärastest lahendustest, võttes eeskujuks kõigile tuttava Facebooki,” lisas Liiv.
Üks esimesi Paype’i kasutusele võtnud ettevõtteid on Apple’i ametlik edasimüüja IM Arvutid. Ettevõtte tegevjuhi Jaanus Treilmanni sõnul on ajale jalgu jäänud plastikkaardid üks peamisi põhjuseid, miks IM Arvutid ei ole oma senise tegevusaja jooksul kliendikaarti kasutusele võtnud. “Kliendikaart peab olema mugav ja lihtne ning sobima meie väärtushinnangutega, mis peavad innovatsiooni oluliseks,“ kiidab Treilmann uudset nutilahendust.
Eestis ei ole mobiilne kliendikaart tegelikult mingi uudis: on olemas Funlyzer Tartust, lwallet Leedust ja mitmel kiirendil ning kolmandiku osas LHV-le kuuluv Svipe. Kõik nad sihivad umbes sama turgu ja kasutavad küllalt sarnaseid lahendusi. Põhjus miks me Paype’st räägime on see, et sellel on olemas juba arvestatav hunnik firmasid kes on programmiga liitunud ja selle raames pakkumis teevad. Esimeste ettevõtete seas, kes Paype lahenduse selle aasta alguses kasutusele võtavad on näiteks IM Arvutid, Reval Café, Estonian Air, Tallinna Linnateater, Apollo raamatupoed ja kino Blender, Estravel, Sangar, Marat, ERSO, Tallinn Dolls, teater NO99, Fittest, Status Club, Netimarket ja Philly Joe džässi klubi.
Taustal olev tehnoloogia on põnevalt lihtne
- Peale rakenduse installimist ja “korrektsete” andmete sisestamist saad lisada endale kliendikaarte. Kliendikaardi lisamisel nõustud oma andmete jagamisega kaupmehega.
- Kaupmees saab osta kõlari millel Paype logo peal mis eraldab inimkõrvale mitte kuuldavat signaali mida telefoni mikker kuuleb. See pisike karbike käib makseterminalide ja muu taoliste juurde ja seal kohal tuleks siis telefoni hoida. Kui poes on ainult üks kassa võib kasutada samasid kõlareid millese näiteks Spotifyst muusikat lastakse.
- Rakendus otsib selle heli järgi ülesse mis poes ta asub ja kaupmees saab automaatselt sinu telefoni käest kliendikaardi numbri. Tänu selle tehnoloogia lihtsusele toimib see iga telefoniga hoolimata Blue-tooth või NFC olemasolust. Kui kliendikaart puudub, küsib mobiilne rahakott kasutajalt, kas ta soovib omale selle kliendikaardi lisada.
Erkaanitõmmiseid rakendusest
Paype CRM
Lisaks pakutakse siis kaupmeestele CRMi laadset infot klientidest ning võimalust seda oma süsteemidega liidestada soovikorral. Liidestused enamlevinud majandustarkvaradega (Navision, Eltaco, Ids, Erply) on olemas ning sellel teemal jätkatakse arendusi ka tulevikus. Hetkel on süsteem kasutuses juba 7 erinevas Eestis levinud kassasüsteemis. Kuumakse ~70€ kuus mille eest saab endale siis kliendikaardisüsteemi, PayPe box (kõlar) maksab aga 5-7€/tk. Lõpptarbijale on toode aga loomulikult tasuta.
Lae Paype oma mobiili