Kell on 10:54. Nii see kõik algas, pikalt planeeritud ja kaua oodatud rongiõnnetuse suurõppus idas, mille üks peaeesmärk oli testida paljude kannatanutega reisirongiõnnetusest või suure looduskeskkonna kahjuga õnnetusest ohtlikke aineid vedava rongiga põhjustatud hädaolukorra lahendamise plaani, samuti katastroofimeditsiini- ja evakuatsiooniplaani.
Õhus on tunda ärevust. Rongide kokkupõrge ei tõota head. Õnnetuse tagajärjel võib ohtu sattuda paljude inimeste elu või tervis, kaasneda suur kahju nii keskkonnale kui varale ning tuua kaasa tõsiseid ja ulatuslikke tagajärgi elutähtsa teenuse toimepidevuses. See tähendab, et sündmuse lahendamiseks on vajalik mitme asutuse kiire kooskõlastatud tegevus.
Sündmusele reageeris III väljasõiduastmele vastav päästeressurss. Olukord nõudis staabi koosseisu kokkukutsumist ning koostööpartnerite kaasamist. Igaühel oli täita oma oluline roll.
Valvepressiesindajana sõitsin sündmuskohale. Maas lebavad liikumatud inimkehad, ohtliku aine märgistusega tsisternidest suure survega välja pritsiv vedelik, ühes vagunis on näha liikumist ja kuulda karjeid – see on esmane pilt, mis kohapeal avaneb. Leidsin end mõttelt, et õnneks ei juhtunud see päriselt ja tundsin selle üle heameelt.
Kõik jookseb nagu filmilindilt. Rahvast on palju – reageerijad ja vabatahtlikud, hindajad ja vaatlejad, ajakirjanikud … Raadiojaam on infovahetusest punane. Selgub, et tsisternidest välja pritsiv vedelik on bensiin. Eriti tuleohtlik, mis õhuga segunedes on plahvatusohtlik. Väike säde või suurem kuumus ja kõik lendab vastu taevast. Kiire ohuteavitus koos käitumisjuhistega saadetakse elanikkonnale. Päästjad on alustanud vahurünnakuga ja üritavad reisirongi pääsemiseks endale teed sisse lõigata. Tegutseda tuleb oskuslikult ja kiiresti, sest kaalul on inimelud. Kas ja kuidas suudame olukorra lahendada?
10, 13, 22 … hukkunut ja hulk vigastatuid … andmed muutuvad pidevalt. Valitseb paras segadus, olukord muutub järjest kuumemaks. Trobikond meedikuid jookseb ja askeldab vigastatud inimkehade vahel. Staabis on vastu võetud evakueerimise otsus – ohustatud alal viibivad inimesed tuleb ümber paigutada turvalisemasse asukohta. Inimesed on selleks ette valmistatud, informeeritud ja koolitatud, kaasatud on vabatahtlikke linnaelanikke, lisaks lasteaed ja kaks kooli. Sellises ulatuses kompleksõppust kohalikul tasandil seni kusagil tehtud ei ole, kuhu kaasatud inimeste üldarv küündib kaheksasajani.
Aeg lendab. Kõigil on kiire, tegutsetakse, võetakse vastu otsuseid. Kõik pingutavad ja see on oluline. Koostöös peitub jõud! Lõpuks saab kõik läbi. Oht on möödas ja olukord lahendatud – täpselt selliselt kui tugev või nõrk meie valmisolek hetkel oli.
Septembrikuumus sai läbi. Ees seisab aga veel suur töö – kokkuvõtted, hinnangud, analüüs. Ikka selleks, et paremini valmis olla suurõnnetuste lahendamiseks. Õppused karastavad ja võib julgelt väita, et täna on kõik osalejad ühe olulise kogemuse võrra rikkamad.
via. Päästeameti Ida päästekeskuse pressiesindaja Merit Kaljus