“Traditsiooniline arusaam, et riigi rivist välja löömiseks piisab selle territooriumi vallutamisest või sõjaväe purustamisest, enam alati ei päde,” ütles president Toomas Hendrik Ilves, kõneldes eile aulaloengul Washingtonis, mainekas USA riigikaitse ülikoolis (National Defense University). “Tänapäeval on võimalik vaenlasel sõjaväest üldse mööda vaadata – keerukate küberrünnetega saab riigi majanduse ja kriitilise taristu vähemalt ajutiselt põlvili suruda.”
Enam kui 600 õppurile, kellest suur osa on kõrgemad sõjaväelased, esinenud Eesti riigipea keskendus 21. sajandi julgeolekule ja eriliselt küberjulgeolekule.
“Peame panema sõjalise küberkaitse konteksti – sõjavägedel on küberjulgeolekus küll oma roll, kuid see pole tingimata määrav,” ütles president Ilves, pidades hädavajalikuks erasektori tihedat kaasamist küberturvalisuse tagamisse.
Rääkides Atlandi-üleste suhete hetkeseisust, sõnas Eesti riigipea: “Ma pole mures mitte ainult Euroopa kohati väikeste kaitsekulude ja vähese kaitsetahte pärast, vaid ka Ameerika Ühendriikides levivate isolatsionismimeeleolude pärast. Sellest pole õnneks veel kujunenud peavoolusuhtumine, aga nii poliitiliste jõudude vasak- kui ka paremskaalal on märgatav teatav välispoliitiline endassetõmbumine ja väsimus.”
Euroopa ja ülejäänud vaba maailm vajavad Ameerika Ühendriikide tugevat panust ja pühendumust meie ühiste väärtuste eest seismisel, sest keegi teine ei ole tänases maailmas valmis ega võimeline sellist rolli oma õlule võtma, kinnitas president Ilves.
Täna osaleb ta Washingtonis Balti-USA tippkohtumisel, kui Valges Majas kohtuvad Ameerika Ühendriikide ning Eesti, Läti ja Leedu presidendid Barack Obama, Toomas Hendrik Ilves, Andris Bērziņš ja Dalia Grybauskaitė. Samuti kohtuvad Balti riikide liidrid USA asepresidendi Joe Bideniga.