Mai lõpus avaldatud Euroopa e-kaubanduse raporti andmetel on Eesti e-kaubanduse käive kasvanud alates 2011. aastast 13.3%, mis tõstab Eesti Taani järel suurima e-kaubanduse käibekasvuga Põhja-Euroopa riigiks.
E-Commerce Europe B2C 2016 raporti kohaselt on Eesti e-kaubanduse käibe kasvanud viie aastaga üle 13%, mis on Põhja-Euroopa keskmisest 3% rohkem. Kuigi käibe kasv on võrreldes naaberriikidega olnud kiirem, siis jääb kogusummana Eesti e-kaubanduse käive Põhja-Euroopa teistele riikidele märgatavalt alla.
Kõrgeima e-kaubanduse käibega Põhja-Euroopa riik on raporti kohaselt Taani – 11,651 miljonit eurot, kellele järgneb Rootsi (käibega 9674 miljonit eurot) ning Norra (7897 miljonit eurot). Kui Soome (7221 miljonit eurot) e-kaubanduse käive on Skandinaaviamaadele kohaselt veel kõrge, siis Baltikumi e-kaubanduse käibe tulemused jäävad juba tugevalt alla: Leedu e-kaubanduse käive oli 2015. aastal 460 miljonit eurot, Lätil 220 miljonit eurot ja Eestil 170 miljonit eurot.
Raporti kohaselt kulutab keskmine Põhja-Euroopa e-ostleja aastas 2048 eurot. Seejuures 50,1% ostetakse e-ostudena teenuseid ja 49,9% konkreetseid tooteid.
Baltikumi suurima e-kaubandusettevõtte Pigu Gruppi kuuluva Kaup24 juhatuse liige Maris Kivi tõi esile, et võrreldes Skandinaaviariikide aasta keskmiste ostukorvidega on Baltikumi e-ostude mahud veel oluliselt väiksemad, kuid ka e-kaubanduse areng on võrreldes Soome, Rootsi ja Taaniga olnud aeglasem. “Kaup24 e-poest soetab keskmine ostja aastas keskmiselt 100-150 euro eest, tehes seejuures korduvoste. Pigu grupi Läti ja Leedu kauplusest ostetakse aastas keskmiselt 150-200 euro eest ning valdavalt domineerivad pigem üksikostud, mitte korduvostud. Samas näeme, et võrreldes toodete soetamsiega on Baltikumi inimesed aktiivsemad teenuste tarbijad, eriti eestlased, kelle e-ostude kogumahust hinnanguliselt 80% on seotud just teenuste tarbimisega,” põhjendas Kivi erisusi võrreldes Skandinaaviariikidega.
E-Commerce B2C 2016 raporti andmetel tehakse 16% Euroopa Liidu riikides tehtud e-ostudest väljastpoolt koduriiki – võrreldes 2013. aastaga on riikideülene ostlemine kasvanud kokku lausa 33% ning EL riikides keskmiselt 16%.
Populaarsemad põhjused teistest riikidest toodete ja teenuste ostmiseks on konkurentsivõimelisem hind ja laiem toodete/teenuste valik.
Möödunud aastal kasvas Eestis riikide ülene e-kaubandus 26%, Lätis 19% ning Leedus 11%.
Baltikumi suurima e-kaubanduse grupi Eesti esindaja Maris Kivi hindas, et Baltikumis on riigiülene ostlemine kasvanud Euroopa keskmisest enam tänu nii Baltiriikide omavahelisele koostööle, kui ka tänu siinse regiooni viimaste aastate logistiliste lahenduste kiirele arengule. “E-kaubanduse partnerid – logistikaettevõtted ja kullerid on panustanud nii riikidesisese kui ka – vahelise kaubaveo võimalustesse viimastel aastatel väga palju, mis on oluliselt lihtsustanud riikideülest e-kaubandust,” kiitis Kaup24 juhatuse liige.
Ta lisas, et oma rolli on lisaks kindlasti mänginud ka erinevate teenuste nagu lennupiletite ja hotellide broneerimissüteemid, mis klassifitseeruvad ka riikideüleste e-ostude alla, sest toodete kõrval soetavad Baltikumi inimesed ligi 50% teenustest online-keskkondadest.
E-Commerce Europe B2C 2016 raporti kohaselt on Euroopa Liidu riikide kogu e-kaubanduse käive olnud 2015. aastal 407,4 miljardit eurot, olles möödunud aastaga võrreldes kasvanud 13,4%.
Kõige suurema e-kaubanduse käibega (252,9 miljardit eurot) on Lääne-Euroopa, kellele järgneb Kesk-Euroopa regiooni riigid 89,5 miljardi euro suuruse käibega ning Lõuna-Euroopa 50,9 miljardi euro suuruse käibega. Põhja-Euroopa riikide e-kaubanduse kogukäive oli möödunud aastal 37,6 miljardit eurot ning Ida-Euroopal 24,5 miljardit eurot.