Alates 8. aprillist 2014 ei paigata Microsoft Windows XP operatsioonisüsteemis enam uusi turvaauke ega hoolitseta programmide ja arvuti lisaseadmete tõrgeteta töö eest. Eestis kasutab seda operatsioonisüsteemi hinnanguliselt kolmandik arvutikasutajatest.
Riigi Infosüsteemi Amet soovitab kõigil XP operatsioonisüsteemi kasutajatel turvariskide ja tehniliste probleemide ennetamiseks operatsioonisüsteemi aasta jooksul uuendada. Selleks tuleks alla laadida uus Windowsi versioon või minna üle mõnele teisele süsteemile, näiteks mõnele Linuxi versioonile nagu Estobuntu või Ubuntu Desktop või hoopis Apple’i Mac OS-ile.
“Pärast 8. aprilli 2014 saab XP-d küll endiselt kasutada, ent ajakohaste turvapaikade ja uuendusteta arvuti on ahvatlev sihtmärk küberkurjategijatele. Samuti võib tekkida tõrkeid nii tarkvara kui riistvara töös, sest arendajad ei saa tagada oma toote sujuvat toimimist operatsioonisüsteemis, millele ei väljastata uuendusi ega turvapaiku,” selgitas RIA peadirektori asetäitja Kalle Arula. “Näiteks peab XP operatsioonisüsteemi kasutamist jätkates arvestama probleemidega
veebilehitsejate, arvuti uute lisaseadmete ja ID-kaardi töös,” lisas ta.
Uuele operatsioonisüsteemile üleminek toob nii kasutajatele kui ka ettevõtetele kaasa kulusid. Lisaks operatsioonisüsteemi maksumusele võib organisatsioonidele lisakulusid tuua ka rakenduste uuendamine ja juurutamine. Eriti puudutab see XP operatsioonisüsteemi jaoks nn rätseplahendustena arendatud rakendusi – mõnel juhul tuleb need välja vahetada. “Hea on see, et praegu leidub asenduseks palju rohkem tasuta rakendusi kui näiteks kümme aastat tagasi. Lisaks kontoritarkvarale tasub vabal tarkvaral põhinevaid alternatiive otsida ka kitsamates valdkondades nagu raamatupidamine või joonestamine,” ütles Arula.
Nagu tarkvaral üldiselt, on ka operatsioonisüsteemidel kindel eluiga. Kõiki operatsioonisüsteeme tuleb turvalisuse ja töökindluse kaalutlustel jooksvalt uuendada ning tarkvara elutsükli lõppemisel on mõistlik see välja vahetada.
RIA soovitab IT-juhtidel oma organisatsiooni tegevusvaldkonda arvestades läbi mõelda, kuidas Microsoft XP elutsükli lõpp neid mõjutab. Seejärel tuleb koos organisatsiooni juhtkonnaga otsustada, kuidas ohte ning ebamugavusi kõige paremini ennetada.
Kodukasutajal on operatsioonisüsteemi uuendamiseks või välja vahetamiseks kõige kindlam pöörduda asjatundja poole, ent arvutialaste põhiteadmiste ja pealehakkamise korral on abiks järgmised juhendid.
Windows 8 http://windows.microsoft.com/et-ee/windows/how-to
Eestis kasutab Windows XP operatsioonisüsteemi hinnanguliselt kolmandik arvutikasutajatest. Riigiportaali eesti.ee kasutajate seas oli 2013. aasta esimestel kuudel XP kasutajaid 32%. Sertifitseerimiskeskuse andmetel kasutas digidoc klienti Windows XP-ga 29,7% arvutikasutajatest. Internetipanku kasutas suuremate pankade andmetel selle operatsioonisüsteemiga samuti ligikaudu kolmandik kasutajatest.