Sel aastal on E-riigi Akadeemia aidanud e-riigi lahendusi kasutusele votta 26 riigis, selgus E-riigi Akadeemia tegevuste ülevaatest. Tegevjuht Arvo Otti sonul on suuremahulisemaid arendusi tehtud Armeenias, Ukrainas, Moldovas, Kõrgõzstanis ja Palestiinas. Eksootilisematest maadest on e-riiki käidud uudistamas Fääri saartelt, Indiast ja Bhutanist.
Arvo Ott märkis, et endistest idabloki riikidest on kiire e-valitsemise areng olnud Ukrainas, Moldovas, Korgozstanis, Aserbaidžaanis ja Armeenias. “Seejuures Korgozstanis, Armeenias ja Moldovas on rakendust leidnud Eestiga väga sarnased e-valitsemise lahendused. Aserbaidžaan on aga meie mobiil-ID-d edasi arendanud ja kasutab hetkel maailma moodsaimat autentimissüsteemi,” ütles Ott. Tema hinnangul hakkab kaugematest kantidest e-riik reaalsuseks saama ka Palestiinas, kuhu E-riigi Akadeemia on koos tehnoloogiafirmadega rajanud riigiasutuste andmevahetuskeskkonna x-tee.
Oti sonul pakub teistele riikidele e-valitsemise korval järjest enam huvi küberturbe teema. “Küberturbe koolituste arv kasvab ja käivitunud on suuremad küberturbeprojektid Moldovas ja Korgozstanis,” lausus Ott. Ta rääkis, et nende korval on akadeemia eestvedamas küberturbe indeksi loomist, mis aitaks hinnata erinevate riikide küberturbe taset ning jagada sellele tuginedes ka parimaid praktikaid. Pilootprojekti käigus vaatleb akadeemia küberturbe taset Ukrainas, Moldovas ja teistes idapartnerlusmaades.
Konkreetsete lahenduste juurutamise korval tegeleb E-riigi Akadeemia ka Eesti e-riigi ülesehituse ja IKT lahenduste tutvustamisel maailmas. IKT lahendusi on käinud Oti andmetel oma silmaga vaatamas ja kuulamas enam kui 20 riigi ligi 200 korgemat ametnikku ja poliitikut. “Uudistajaid on jagunud Panamalt Bhutanini ja Valgevenest Araabia Ühendemiraatideni. Pikaajalisema koolituse läbivad Valgevene ametnikud, keda haritakse e-valitsemise, internetipohiste rakenduste ja küberturvalisuse teemadel,” rääkis Ott.
Eestis on E-riigi Akadeemia tegelenud Oti teatel kohalikes omavalitsustes kaasava valitsemise juurutamisega ja koolinoorte teadmiste avardamisega, kuidas toimida aktiivse kodanikuna e-riigis. Ta toi välja, et E-riigi Akadeemia on olnud kaasas ka Tartu linna kaasava eelarve mudeli väljatöötamisel ja rakendamisel.
E-riigi tutvustamist ja lahenduste väljatöötamist välisriikides on rahastanud Eesti Välisministeerium, Euroopa Komisjon, USA valitsuse arengukoostööorganisatsioon USAID, Rootsi valitsuse arengukoostööorganisatsioon SIDA, Avatud Eesti Fond, Suurbritannia Saatkond Tallinnas ja Šveitsi valitsuse arengukoostööorganisatsioon Swiss Contribution. Eesti-siseseid tegevusi on rahastanud Avatud Eesti Fond, EMSL, Vabaühenduste Fond ja Tartu Linnavalitsus.