Kolmapäeval, 20. märtsil kell 14 TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna õppehoones (Liivi 2) tänab TÜ teadusprorektor Marco Kirm möödunud aastal rahvusvahelistel koolinoorte teadusolümpiaadidel osalenud õpilasi ja nende juhendajaid. 2012. aastal osalesid TÜ teaduskoolis ettevalmistuse saanud Eesti võistkonnad 16 rahvusvahelisel ainevõistlusel. Kokku võideti 35 medalit (neist 7 kuld-, 11 hõbe- ja 17 pronksmedalit ning 4 diplomit).
“2012. aastal võidetud neli individuaalset kuldmedalit on meie noorte üle aegade parim saavutus. Eriti rõõmustav on, et koguni kaks kuldmedalit toodi Eestisse bioloogia rahvusvaheliselt olümpiaadilt, milles seni kuldmedaleid saavutatud ei ole. Bioloogiavõistkonna kaks ülejäänud liiget pälvisid hõbemedali,” räägib TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp.
Sepa sõnul on rahvusvaheliste olümpiaadide võistkondade edu taga kindlasti nende kodukoolide tugev tase ja innustavad aineõpetajad, aga eeskätt noorte endi pühendumine ja tahe. “Meie koolide parimaid ainetundjaid motiveerib kindlasti ka teaduskooli koordineeritav koduste olümpiaadide ja ainevõistluste süsteem. Ajalooliselt pikimate traditsioonidega täppisteaduste olümpiaadidel täitub sel aastal juba 60. verstapost,“ sõnab Sepp.
„Teaduskool, mis on pühendunud just meie tulevaste teadustalentide arengu toetamisele, on oma kaugõppekursustega ning avatud sessioonidega avanud võimalused oma teadmiste taset tõsta kõigil motiveeritud ja sihikindlatel noortel. Võistkondade kandidaadid valiti üleriigiliste olümpiaadide tulemuste alusel ning kandidaatidele korraldati teaduskoolis kokku 30 treeninglaagrit ja valikvõistlust kokku ligi 250 osalejaga. Koduste olümpiaadide ja rahvusvaheliste olümpiaadide ettevalmistamisega oli seotud ligi 300 akadeemilise pere liiget, kellest paljud on ka ise endised olümpiaadidel osalejad,” räägib Sepp.
Tänuüritusel esineb lisaks TÜ teadusprorektorile ka ülikooli tarkvaraarenduse professor Marlon Dumas. Keeletehnoloogia teadur Neeme Kahusk arutleb, kas andmed ja tarkvara peaksid olema vabad ja avatud või kiivalt hoitud. TÜ teadusarvutuse keskuse tööd tutvustab infotehnoloogia peaspetsialist Lauri Anton. Koosviibimise lõpetab tudengite väitlusklubi juhitav debatt teemal, mis kindlasti paneb kaasa mõtlema kõiki osalejaid.
Eesti olümpiaade ning rahvusvaheliste olümpiaadide ettevalmistust ning osavõttu nendest finantseerib Haridus- ja Teadusministeerium. Noorte pürgimusi on toetanud ka AS Bit, Eesti gaas, Swedbank, Skype Eesti, Silmet, Baltica group, Yoga, Regio, Ilves, Molycorp, Quantum, Logica (CGI), MTÜ loodusajakiri jpt.