Ülevaade: Nokia N8


Nokia N8 lausa karjub sellest kui innoavatiline ta on – parim kaamera mis telefonisse ehitatud (12mp Carl Zeiss) on koos füüsilise shutteriga ja 720p video filmimisega, Xenon Flash välguga, Wifi-N standard ja Bluetooth 3.0 toe, DivX filmide mahamängimine ilma mingi probleemita ja loomulikult pea kõikide 2G, 3G ja 3.5G sageduste toetamisega. Ideejärgi peaks telefon olema väga hea, kuid nii nagu targad ütlevad – tänapäeval ei loe enam see mida telefoniga teha saab vaid see milliseid emotsioone ta sus tekitab.Mulle meeldib rääkida headest asjadest, seega ma alustan sellest. Telefon oskab ennast laadida üle USB mis on meeldiv aga on see, et samahästi oskab ta seda ülesannet teha ka peenikese otsaga Nokia laadija abil. Meeldiv, sest kes ei teaks kedagi kellel ei oleks Nokia laadija. Karbiga tulid kaasa kaks adapterit – MiniUSB -> USB ja MiniHDMI -> HDMI. Nimelt oskab see telefon nüüd suvalist USB MSD protokolli toetava seadmega suhelda (ehk ühenda telefoni külge mälupulk või kõvaketas). Lisaks sellele tunneb telefon ära ka ilusti hiire ja klaviatuuri seega see on põnev. Nii oligi esimeseks testülesandeks kodus võtta 500GB suurusest kõvakettast HD resulutsioonis Fringe viimane episood ja see üle HDMI telekasse maha mängida. Tulemusega jäin rahule – kaadreid vahele ei jätnud, telefon põrandasse auku sisse ei põletanud ning sülearvutist tuntud sahinat polnud.

Telefonil pole mingit probleemi maha mängida konvertimata filme mille sa oled endale nt. The Pirate Bay’st tirinud (sul ju on originaal Blu-Ray’d kodus olemas, eksju). Maha oskab ta mängida ka MKV faile, kahjuks küll subtiitreid eraldi failine ta ei toeta. Edasikerimine, paus, hüppamine teise kohta – kõik see töötab väga hästi. Ning telefoni kõlar on tõsiselt hea jättes mu helikvaliteedi osas rahule.

Muusikakohapealt on suur edasiminek, nüüd on CoverFlow stiilis võimalik muusikaplaate vaadata. Siin hakkas aga mind kriipima telefoni pidev ekraani pööramine ning otsustasin uurida kohta kust saaks selles rakenduses pööramise ära keelata (nii on nt. Windows Mobiles aegade algusest teha saanud vaid paari klõpsuga). Tuleb välja et pööramist saab keelata menüü sügavustest ja see rakendub kogu süsteemile – ehk siis kas kõik rakendused pööravad või ei pööra mitte üski. Kurb.

Nädalavahetus möödas, tuli ette võtta konverentskõne. Praegu teine laboris olev seade, pisut vanem küll, HTC Touch Pro 2 käib see nagu lapsemäng. Numbri valimisel tuleb õelda – tahan konverentskõnet, linnukesed kontaktidele ette teha ja helistamise nuppu vajutada. Seejärel võid telefoni rahumeeli panna lauapeale ja aktiveeriti automaatselt kõlar. Kuna antud seade on vägagi vana ootasin sarnast funktsionaalsust ka N8 puhul. Suur oli mu üllatus kui avastasin, et pean selleks iga kõne eraldi liitma juurde. Ühesõnaga õudusunenägu. Positiivse poole pealt oskab telefon suhteliselt veavabalt 3G võrgus videokõnet teha.

Telefoni jooksutab Symbian^3 tarkvara. Tegemist on võrreldes vanema Symbiani versiooniga täielikult ümber kirjutatud, nullist. See annab kogu telefonile sujuva ja kiire tunde ning ei pidurda kusagil liigselt. Kõik on täiesti nauditav. Kuigi mõned funktsioonid mis olid vanas Symbianis olemas on kadunud olen kindel, et need jõuavad tagasi mõne uuendusena. Nüüd on vähemalt kõik võimalikud seaded ühe rakenduse all, teated ei ole häirivad vaid informatiivsed ja kõik tundub justkui lilleline. Isegi Windows Mobilist tuntud “Smart dial” on olemas. Ma pole kunagi varem nii kiirelt suutnud numbreid valida kui selle telefoniga. Kuid kas sellest kõigest on küll?

Asju mida on ammu Symbiani kommuun taga nutnud on juurde tulnud küll ning arendajad peaksid ka kõik rõõmustama – nimelt on QT esimese klassi platform antud telefonis. Tavakasutajaid paelub ilmselt võimalus näha jutulõnga oma sõnumites, vahetada rakendusi nii, et on visuaalselt näha millega rakendus viimati tegeles, võimalus OVI kaarte üle WiFi alla laadida, sujuvalt OVI Stores rakendusi paigaldada ja uurida. Kuid siiski puudub intelligentsus mis on uutemates telefonides. Miks ei või Nokia sarnaselt teistele anda mulle võimaluse telefon automaatselt hääletu peale sättida kui koosolek on, taskus olles kõvemini heliseda, lauapealt tõstes vaiksemaks heli sättida? Vähemalt töötab telefoni ümberpööramine, see on positiivne.

Telefon ise on vägagi hea mängumasin, omades eraldiseisvat graafikakaarti (üks asi mille uus Symbian^3 eriliseks teeb ongi see, et ta on optimeeritud mitmele tuumale – antud juhul siis protsessor üheks ja graafikaart teiseks). Mängud nagu Need For Speed, Avatar, Guitar Rock Tour, Angry Birds jooksevad sujuvalt ilma ühtegi kaadrit vahele jätmata. Lausa lust on mängida, tundub, et Angry Birds on sujuvam Nokia N8 peal kui iPhone 4 peal.

Ning kaamera on ka hea, väga hea. Mina igatahes enam oma seebikarpi (Canon IXUS75) kaasas kandma ei pidanud. Pimedas saab välguga ka täiesti rahuldavaid pilte tehtud, üks teine ajaveebi pidaja on võtnud vaevaks teha 75 pilti selle telefoniga, seega soovitan uurida siit kui pildid huvi pakuvad. Ning ametlikult on filme sellega tehtud juba kaks tükki ning pilte palju. Nokia on kaasa aidanud kahe video sünnile Dragonfly Love ja The Commmuter. Mõlemad on lindistatud kasutades vaid Nokia N8’t. Ent ilmselgelt omades telefoni otsustasin ka ise video filmida. Kuna oli teada kui hästi ta filmib päevasel ajal võtsin telefoni ööklubisse kaasa ja filmisin sellega seal.

Küll aga puudub püstises asendis QWERTY klaviatuur ning üleüldse on sama ideoloogia mis varasemalgi Symbianil. Et kui sa teksti sisestad pole sul vaja näha mida rakendus teeb. Ehk tekstisisestamine tundub kui eraldi rakendus. Sellest on kahju, sest internetis tekib aegajalt kahtlus kas ma sisestan õigesse välja või mis väli see nüüd täpselt oli ning Messengeri kasutades võid avastada oma kirja lõpetades, et vahepeal on ühtteist vastatud. See on lihtsalt nii negatiivne kasutajakogemus kui vähegi võimalik on. Ning Windows Phone 7 ja iPhonest harjutud kiire sõnade parandamine kirjutamisel puudub. Tähendab see on olemas aga isegi Nokia seda ei usalda kuna on selle vaikimisi välja lülitanud.

Arvestades ligi tunni aja pikkus ettekannet kui hoolega telefon läbimõeldud on siis eeldaks, et ta seda ka on. Paraku on mõned riistvaralised möödalaskmised piinlikud. Toon siinkohal nad välja.

  • Kõlar on küll vali ja selge kuid vaid seni kuni seda näpuga kinni ei kata. Kujuta ette, et sa unustad oma telefoni diivanile või voodisse, kõlar vastu tekki. Sa ei kuule enam mitte midagi. Isegi kapi peal on hommikune äratus vaevarikkas. Seega alati pane telefon nägu vastu lauda (mis omakorda tapab aga ära laheda kellafunktsiooni mõtte). Ja kui sul on Macbook, siis selle herkoonlüliti reageerib telefoni peale samamoodi nagu kaane sulgemisele.
  • Kaamera on täpselt sellel kohal kuhu kipub kõne ajal sõrm minema, seega enne pildi tegemist tuleks kaamera riidega puhtaks nühkida.
  • Lahtilukustamise nupp on küljepeal ja on väga mõnus kasutada. Välja arvatud kui sa juhtud kandma teksasid, kuna siis juhtub tihti telefoni välja võttes automaatne lahtilukustamine.
  • Kuigi telefon omab kiirendusmõõturit millega ta saab aru mispidi ekraani pöörata puudub telefonis Gyro. Kurb, selle hinnaklassi telefonil võiks see olemas olla.

Lisaks sellele tundub telefon klassikalise Nokia liputelefoniga – telefon on väljas ja kuidagi töötab kuid vigasid mis häirivad kasutamist on küllaga. Nii sai minu eelmine nutitelefon Nokialt aasta aega kirumist enne kui telefon muutus kasutatavaks. Seega hetkel tundub, et mõistlikum oleks pigem oodata kuni hind langeb ja uuem tarkvara saadaval.

  • Kaugussensor mille püha eesmärk on ekraani väljalülitada kõne ajal ei tööta ja nii leiad ennast kõne ajal menüüdes surfamast. Ma pole veel aru saanud kuidas ma telefoni hoidma pean, et ekraan ennast välja lülitaks.
  • Kõnede vastamisel on vaid kaks nuppu, slaiderite asemel mis on nii tagurlik kui vähegi võimalik. Püksitaskust välja võttes on kerge vajutada kas siis vastamise või keeldumise nuppu. Kuhu jääb playful experience?
  • Valgussensor on just seal kohas kuhu mängimise või filmiajal pöial satub seega pidev ekraaniheleduse muutumine on tavaline.
  • Kui sa peaksid sättima oma telefoni filmivaatamise ajal hääletu peale ja ühendad siis kaabliga telefoni ei saa enam helitugevust reguleerida. Pead HDMI kaabli lahti ühendama ja seejärel helitugevuse muutma ja siis tagasi ühendama.
  • Kui Nokia N97’s oli sul vaid üks töölaud, siis nüüd on neid tervenesti kolm kuid mille vahetamine toimub ikka endiselt liigutuse peale mitte ei jälgi sinu sõrme. Olles harjunud iPhone, Androidi ja Windows Phone 7 luksusega tekitab see tunde nagu telefon oleks väga aeglane. Mida ta aga ei ole. Seega mina soovitan avakuval kasutada vaid ühte ekraani, nii ei tekita nende vahetamise aeglus pahameelt.
  • Nutitelefonis puudub ühtne loogika kuidas rakendused peaksid käituma. Menüü tuleb sulgeda tühista nupust aga rakendusehalduri sulgemiseks võib vajutada mujale? Mõnikord töötab pikk vajutus, mõnikord mitte. Ning rakendustel puudub läbiv joon – Foursquare näeb välja ühtemoodi, Nokia oma rakendused teistmoodi ja Ovi rakendused hoopis kolmandat.
  • Ma ei tea kuidas see võimalik on, kuid GPS’ina on telefon täiesti kasutu. Sõites Õismäe poole Tallinnast, mõistlikul kiirusel jääb telefon pöördekoha ütlemisega lootusetult hiljaks, öeldes seda alles sellest mööda sõites reaalselt.

Tasub seda siis osta või käia suure ringiga mööda nagu seda soovitavad osad? Ka mul endal on siin ülevaate lõpus tunded veidi segased – üheltpoolt on tegemist väga hea telefoniga ja samas on niipalju pisiasju mis selle sujuvat kasutamist häirivad. Ilmselt need pisiasjad parandatakse tarkvara uuendustega, nii sai näiteks Nokia N97 kasutatavaks alles aasta peale müüki jõudmist. Seega kas osta telefon ja kiruda pisiasju aasta aega või mitte? Kui sul just kohe telefoni vaja ei ole, siis ma ootaks veidi ja vaataks mis telefonist edasi saab. Ja just, ma pigem nimetaks asja telefoniks kui nutitelefoniks. Nutitelefoni kohta on ta liiga suletud platform, kuhu on keeruline muutusi teha (erinevalt nt. Androidist ja iPhonest kus muudatuse tegemiseks on vaja vaid jailbrake teha või Windows Mobile kus pole vaja isegi seda teha). Kurb on see, et ebaselge on tulevik telefoni uuendamise osas Symbian^4 peale. Ning see home nupp asub miskipärast ühes nurgas kuhu pöidlaga rooli keerates on keeruline pihta saada.

Kokkuvõttes, kui sulle muidu meeldivad Symbain telefonid siis see on tubli edasiminek.  Kui sulle on tähtis teha kõrgekvaliteedis pilte ja filmida 720p videot ning vaadata filme telefonist ilma konvertimata siis see telefon on päris sinujoaks. Kui sulle on aga tähtis nutikus ja innovatsioon siis see pole päris sinule. Tegemist on tubli edasiminekuga ja väärilise järglasega Nokia N97’le kuid siiski mitte piisav, et kutsuda seda revolutsiooniks. Lõppotsuse jätan ma sinu teha. Telefon peaks müüki jõudma järgmisel nädalal.