T Grupp AS esitles täna Tallinna Linnatranspordi AS-i hoovil seisvas bussis ainulaadset süsteemi, mille abil saab inimene ühissõidukis oma sõidu valideerimiseks kasutada nutitelefoni.
Süsteem töötab lihtsalt: kui inimene, kelle nutitelefonil on sisse lülitatud bluetooth ja vastav äpp alla laetud, astub bussi, trammi või trolli, siis ühissõidukisse paigaldatud andurid registreerivad inimese sisenemise ning süsteem valideerib sõidu. Sõitja väljumisel ning ühissõidukist eemaldumisel registreerib süsteem sõidu lõppemise.
Süsteemi toimimiseks on vaja igasse 12 meetri pikkusesse bussi paigaldada viis ning liigendbussi seitse poolkera kujulist andurit. Sisuliselt töötab ühissõidukis lokaalne võrk, mille andmed jooksevad kokku sõiduki keskseadmesse.
Sellise süsteemi kasutamiseks on vaja nutitelefoni tasuta alla laadida vastav äpp ning telefonis peab olema sisse lülitatud bluetooth. Äpi allalaadimisel käib isiku registreerimine samal põhimõttel kui rohelise ühiskaardi isikustamine. See tähendab, et Tallinna kodanikud saavad ka mobiilvalideerimist kasutades ühissõidukites tasuta sõita.
„Sellel süsteemil on suur tulevik, sest see võimaldab veelgi lihtsamalt kasutada Tallinna ühistransporti,“ ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm.
T Grupi esindajate sõnul on praegu tegemist pilootprojektiga, mida tahetakse eelkõige testida Tallinna ühistranspordis, süsteemi vastu on huvi aga tundnud ka Tartu linn ning Elron. Juunis tutvustab firma uudset süsteemi ka Milaanos toimuval ülemaailmse ühistranspordi assotsiatsiooni UITP 61. kongressil.
Selle asemel et nfc ga asi tööle panna lõpuks
Hei Priit, NFC probleem on see, et ta vajab kasutajalt telefoni lukust avamist. See aga ei anna piisavalt suurt lisaväärtust võrreldes tavaliste RFID-kaartide piiksutamisega. Kui siia lisada veel asjaolu, et ükski senine iPhone kas ei sisalda NFC kiipi või ei ole NFC arendajatele avatud, ongi loogiline pigem arendada Bluetooth Smart põhiseid süsteeme, mida Jiffi täna ka teeb. Arvestades Internet of Things kiiret arengut ja reisijate ootusi kaasaegsele piletisüsteemile, tundub see igati mõistlik 🙂
Allan Kipper liked this on Facebook.
Erki Oras liked this on Facebook.
Rünno Ruul liked this on Facebook.
Kaarin Vask liked this on Facebook.
Kui telefoni taskust välja ei pea tirima, siis mina olen poolt. NFC-ga pole vahet, kas valideerida kaarti või telefoni. Bluetooth õnneks tänapäeval nii vähe akut võtb, et vahet pole, kas sees või väljas.
Eerik Ülevain liked this on Facebook.
Roland Talvar liked this on Facebook.
Bluetooth seeshoidmine pole uuemate telefonide jaoks enam märkimisväärt probleem. Viited siin: http://www.aislelabs.com/reports/ibeacon-battery-drain-iphones/
Margo Soontaga liked this on Facebook.
Gunnar Obolenski liked this on Facebook.
Marek Tuul liked this on Facebook.
Siim Viikman liked this on Facebook.
See on ainult juhul, kui sa oled kogu selle aja beaconite väljas, mis broadcastivad iga 1 sec tagant. See pole aga reaalne elu. Tsitaat: “in real-life scenarios the actual consumption is under 1% for all modern phones for a days use.”
Hmm, siin on point. Siiski peab tõdema, et iPhone 4s ja 5s on juba mitu aastat vanad mudelid ning Androidid samast perioodist näitavad oluliselt paremaid tulemusi. Uus iPhone 6 samuti. Me siiski pigem usume, et selleks ajaks, kui Jiffi maailma jõuab, on nutitelefonid piisavalt “harjunud” Bluetoothiga. Eks aeg näitab, kas meil on õigus 🙂
Mul iPhone 6 peab kogu aeg BT sees vastu 2 päeva. Ja no ma olen tõesti äärmiselt aktiivne nutimaniakk 🙂 hetkel 61% 🙂
BT on/off täiendavat energiakulu pole eriti märganudki, võrreldes sellega, kas istud päev otsa wifi vs 4G levi otsas. 🙂
Margo Soontaga liked this on Facebook.
Gunnar Obolenski liked this on Facebook.
Marek Tuul liked this on Facebook.
Siim Viikman liked this on Facebook.
Roland Talvar liked this on Facebook.
Eerik Ülevain liked this on Facebook.
Erki Oras liked this on Facebook.
Rünno Ruul liked this on Facebook.